A Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) Plusz hitelkonstrukció 2024. január 1. napjától érhető el hazánkban a gyermekvállalást tervező házaspároknak, amely városokban és kistelepüléseken egyaránt igénybe vehető, kombinálható falusi CSOK-kal és Babaváró hitellel is. Mielőtt a családi otthon megteremtése céljából megvásárolnák álmaik ingatlanát, érdemes közelebbről is megismerkedni az alábbi hitelkondíciókkal.
A CSOK Plusz alkalmazásával a házaspárok gyermekvállalás vagy örökbefogadás fejében a piacihoz képest jóval kedvezőbb mértékű legfeljebb 3 %-os fix kamatozású és legfeljebb 50 millió forint összegű hitelt vehetnek fel, amelyhez 10-10 millió forintos tartozás-elengedés párosul a második és harmadik újonnan születő vagy örökbefogadott gyermek után.
Mekkora összeg járhat a gyermekek számától függően?
egy gyermeket vállaló gyermektelen igénylők esetén maximum 15 millió forint,
két gyermeket vállaló gyermektelen igénylők vagy egy gyermeket vállaló egygyermekes igénylők esetén maximum 30 millió forint,
három gyermeket vállaló gyermektelen igénylők, két gyermeket vállaló egygyermekes igénylők, vagy egy gyermeket vállaló többgyermekes igénylők esetén maximum 50 millió forint.
Kik vehetik igénybe?
nagykorú házaspárok, feltéve, hogy a feleség a hitelkérelem benyújtásának időpontjában még nem töltötte be a 41. életévét (2025. december 31. napjáig a 41. életévre vonatkozó rendelkezést nem kell alkalmazni, ha a kölcsönkérelem benyújtásának időpontjában legalább a 12. hetet betöltött várandósság fennáll),
büntetlen előélet és köztartozásmentesség vagy 5000 forintot meg nem haladó köztartozás,
legalább a házaspár egyik tagjának minimum 2 éves (akár külföldi) TB jogviszonnyal kell rendelkeznie, egybefüggő legfeljebb 30 napos megszakítással,
hitelképesség, magyarországi lakcím, pozitív KHR státusz.
Milyen célokra használható fel?
használt lakás vásárlása
újépítésű lakás vásárlása
házépítés
házbővítés
Bővítéssel nem járó egyszerű korszerűsítésre, felújításra, illetve telekvásárlásra nem használható fel a hitel, továbbá a forrás nem fordítható nyaralóvásárlásra sem.
Milyen értékű ingatlanokra terjed ki a támogatott hitel?
A lakás vételára vagy bekerülési költsége nem haladhatja meg
első közös lakástulajdon esetén a 80 millió forintot,
más esetekben a 150 millió forintot.
Milyen paraméterekkel kell rendelkeznie a kiszemelt ingatlannak?
Bővítés és vásárlás esetén egyaránt létezik egy minimum alapterület, amelyet az új lakásnak vagy háznak gyerekszámtól függően el kell érnie. A számításnál minden gyermeket figyelembe kell vennünk, aki a háztartásban velünk együtt lakik. Az ingatlan hasznos alapterületének el kell érnie tehát
egy gyermek esetén lakásnál a 40 négyzetmétert, családi háznál a 70 négyzetmétert,
két gyermek esetén lakásnál az 50 négyzetmétert, családi háznál a 80 négyzetmétert,
három vagy több gyermek esetén lakásnál a 60 négyzetmétert, családi háznál a 90 négyzetmétert.
Milyen hosszú a futamidő?
A kamattámogatás időtartama minimum 10 év és maximum 25 év lehet. Az első gyermek megszületését követően 1 évig opcionálisan szüneteltethető a törlesztés, jóllehet a kamattámogatás időszaka is ennyivel hosszabbodik. Könnyítés még, hogy a folyósítást követő első évben a tőkét nem, csak a 3 %-os kamatot kell törleszteni.
Mikor kell visszafizetnünk?
Talán az egyik leggyakoribb kérdés, hogy mi történik akkor, ha a vállalt határidőig nem teljesül a gyermekvállalás. Ilyen esetben a kamattámogatás a határidő lejártát követő naptól megszűnik, és az igénybe vett kamattámogatás összegét (csökkentve az időben megszületett gyermek(ek) után járó kamattámogatás összegével), a jegybanki alapkamat 5 százalékponttal megemelt mértékének megfelelő kamattal növelten vissza kell fizetni 120 napon belül. Továbbá a kamattámogatás megszűnésétől kezdve a fennmaradó hitel kamatozása az ÁKK 110 % + 1 %-ra változik. Mentesülést eredményez azonban, ha a magzat a 12. várandóssági hét betöltését követően elhal vagy halva születik, vagy ha a házastársak egyike elhunyt.
Házasság felbontása, érvénytelenítése esetén az egyik fél továbbviheti a hitelt a kamattámogatás visszafizetésének kötelezettsége nélkül, ha valamennyi érintett gyermek lakóhelye nála marad. Amennyiben az egyik fél csak az ingatlan egy részét idegeníti el, a kamattámogatás összegének csak az elidegenítésre kerülő tulajdoni hányadra jutó arányos részét kell visszafizetni.
Egyéb lényeges információk
Bizonyos kivételektől eltekintve a CSOK Plusz hitelt igénylők és gyermekeik a folyósítástól számított 10 évig a megvásárolt ingatlanban életvitelszerűen bent kell, hogy lakjanak.
A folyósított kölcsön futamidejének végéig terjedő időtartamra a Magyar Állam javára jelzálogjog, valamint annak biztosítására elidegenítési és terhelési tilalom kerül bejegyzésre az ingatlan-nyilvántartásba. A támogatott lakásra az érintetteknek pedig lakásbiztosítást kell kötniük.
A CSOK Plusz hitellel támogatott ingatlan vételárának legfeljebb 10 %-a fizethető készpénzben. Fontos kizáró ok a CSOK Plusz szabályrendszerében, hogy ingatlant ilyenkor nem vásárolhatunk közeli hozzátartozótól, a ház építésénél nem lehet a kivitelező cég a közeli hozzátartozónk tulajdonában, és mindemellett nem vehetünk meg olyan ingatlant, amit 5 éven belül adtunk el.
Lényeges változás az eredetileg megjelent hitelfeltételekhez képest az illetékmentesség, azaz a CSOK Plusszal vásárolt ingatlanok esetében a 4 %-os általános vagyonátruházási illetéket egyáltalán nem kell megfizetni, akkor sem, ha 80-150 millió forint közé esik a vételár.
Mindeközben ne feledkezzünk meg róla, hogy az ingatlanvásárlással kapcsolatos jogi teendők nem az adásvételi szerződéssel, hanem a kiszemelt ingatlanra vonatkozó vételi ajánlat, adásvételi előszerződés feltételeinek dokumentumba foglalásával kezdődnek. Ingatlanjogi szakértőnk örömmel áll az Önök rendelkezésére tranzakciók magas szakmai színvonalú és rugalmas lebonyolítása érdekében kedvező munkadíjak mellett.
A fenti tájékoztatás nem teljeskörű, további részletekért érdeklődjön személyesen hiteltanácsadójánál vagy hitelintézeténél.
Comments